Na siodła, ogłowia, wodze, ogłowia, popręgi, napierśniki, głównie używane są skóry bydlęce blankowe (3,5mm – 4mm), oraz bukatowe których używa się na siedziska siodła, poduszkach paneli, poduszkach kolanowych oraz podszyciach naczółków i nachrapników.

Pierwsza rada bardzo ważna - kupując nowe siodło czy inny wymieniony wyrób ze skóry zanim założymy go na konia, musimy go odpowiednio zaimpregnować używając oleju do skór oraz maści czy balsamu. W siodle szczególną uwagę należy zwrócić na jego spód, czyli całą powierzchnię którą bezpośrednio leży na grzbiecie konia. Właśnie od spodu siodło narażone  jest najbardziej na działanie potu, który na skórę działa bardzo agresywnie. Czynność konserwacji nowych wyrobów należy wykonać kilka razy, szczególnie panele poduszek, tybinki i podtybinki. Uwaga – nie smarujemy przystuł, są one wykonane  z bardzo mocnej skóry odpornej na rozciąganie. Nadmierne smarowanie spowoduje ich rozciąganie się.

Rada druga – na używany już sprzęt nie nanosimy środków konserwujących zanim nie wyczyścimy skóry mydłem glicerynowym albo preparatem do czyszczenia w spray-u. Po czyszczeniu następnie i konserwacji zawsze należy spolerować skórę, szczególnie po stosowaniu maści czy balsamu.

Rada trzecia – regularna pielęgnacja zależy od częstotliwości używania sprzętu.

Należy też zwrócić uwagę na dobrą jakość czapraków oraz ich częste pranie. Jeżeli odstawiamy sprzęt na więcej niż 1 tydzień należy go wyczyścić i  zakonserwować. Przechowywać w wietrzonych pomieszczeniach. Zaniedbanie pielęgnacji sprzętu jak i nadgorliwość niesie dla nas zawsze finansowe skutki, dlatego warto co jakiś czas zasięgnąć porady rymarza.

Mistrz rymarstwa
Piotr Konieczny